Të Fundit

Opinione

Letër nga një grua e moshuar, e mbyllur në një azil

stock-footage-silhouettes-mother-and-baby-sunset

Kjo letër përfaqëson bilancin e jetës sime. Jam 82 vjeç, kam 4 fëmijë, 11 nipër, 2 stërnipër dhe një dhomë 12 metra katrorë. Unë nuk kam më shtëpi apo gjërat e mia të dashura, por kam dikë që më rregullon dhomën, më përgatit për të ngrënë dhe rregullon shtratin, më kontrollon tensionin e gjakut dhe më peshon. Nuk kam më ... Shfaq »

Ti je pikërisht në kohë!

lepri-e-breshka-e1638211751354-696x520

Dikush ka diplomuar në moshën 22 vjeçare, por ka pritur 5 vite deri sa ka siguruar një vend pune.Dikush ka arritur të bëhet CEO ne moshën 25 vjeçare dhe ka vdekur në moshën 50 vjeçare.Derisa dikush tjetër ka arritur të bëhet CEO në moshën 50 vjeçare dhe ka jetuar deri në 90 vjeç.Dikush akoma është beqar, ndërsa dikush tjetër qysh ... Shfaq »

A e keni ditur?

loti-ne-sy1

Perëndia i ka krijuar në fytyrën e njeriut tre ujëra. Njëri është i HIDHUR, I dyti është i NJELMËT, Kurse i treti është PA SHIJE. Uji i hidhur gjendet në vesh dhe i pengon insektet të mos na hyjnë në vesh. Imagjinoni, sikur të ishte uji në vesh i ëmbël. Kjo do të ishte delikatesë e vërtetë për milingonat. Uji i ... Shfaq »

Po korrim ate qe kemi mbjellur

gjethja-e-fundit-696x435

Sikur te mos mjaftonim vrasjet ne mes te njerezve, krimi dhe kriminaliteti i bandave, sikur te mos mjaftonte krimi ne familje me femije qe bejne copash prinderit e tyre, sikur te mos mjaftonte perdhunimi i dhjetra grave dhe vajzave edhe brenda ambienteve te shkollave, sikur te mos mjaftonte dhuna qe nga familja e deri ne parlament, nje ngjarje e kobshme ... Shfaq »

Më trego kë e ndjek në rrjetet sociale, të tregoj kush je

social-media-696x589

Ekziston një shprehje e vjetër: “Më trego me kë rri, të tregoj kush je”. Sot mund të themi: “Më trego kë e ndjek në rrjetet sociale, të tregoj kush je”. Një numër i madh i atyre që ndjeken në media sociale, e që konsiderohen si të “famshëm“, janë matrapazë që më shumë kërkojnë para dhe famë, së sa që janë ... Shfaq »

Sekreti i bashkëshortësisë së lumtur!

files.php

Dikur moti jetonte një plak i urtë. Ishte në moshë, por i ri në pamje, i hollë dhe i shëndetshëm. Të gjithë ata që e njihnin ia kërkonin sekretin dhe eliksirin e rinisë, e ai, të gjithëve u përgjigjej vetëm me buzëqeshje. Por kur këto pyetje u shpeshtuan dhe kur njerëzit filluan t’i vinin në derë, gjyshi ynë i mirë ... Shfaq »

SI TË LARGOHEN FËMIJËT NGA PAJISJET ELEKTRONIKE

IMG_20211103_123030

Liridona Bushati – Kaçaniq, një nënë e re me profesion psikologe klinike, ka startuar me biznesin e sajë të vogël, i cili fatmirësisht po rritet dita-ditës. Ajo krijon të ashtuquajturat “Kids SmartBox”, apo për ta kuptuar më lehtë “kuti të mençura për fëmijë”. Liridona për Ul-info u shpreh që Kids SmartBox është e përbërë nga materiale didaktike të vlefshme dhe praktike për fëmijë. Sipas ... Shfaq »

Baballarë vajzash: ky mesazh është për ju!

under-const-2

Baballarë vajzash! Kur ishte hera e fundit që shkuat ta “shoqëroni” vajzën në dhomën e saj? Apo kur jeni ulur në tryezë pranë saj ose në shtrat apo dysheme me të dhe t’i lexoni asaj një libër, ta ndihmoni me detyrat e shtëpisë ose të kontrolloni se si po luan, qoftë dhe nëse është duke luajtur me kukulla? Është për ... Shfaq »

Dita e parë e shkollës | Urim i një mësueseje për nxënësit

libri_estate

Urim i një mësueseje për nxënësit E cili individ në jetë ndjehet i palidhur me fillimin shkollor? Askush! Kjo është një e madhja pasuri e mendjes, shpirtit dhe etjes njerëzore. Të gjithë kujtojmë ditën e parë të shkollimit tonë, kujtojmë ditën e parë të viteve shkollore e, në fakt unë do ta quaja dita e artë. Një ar i pastër, ... Shfaq »

“Nëse dëshironi ta zhdukni një popull, atëherë filloni me gjymtimin e kujtesës së tij historike”

2018-01-13 12.40.29

Cordell Hull, Sekretari Amerikan i Shtetit nga viti 1933-1944, ka thënë: “Nëse dëshironi ta zhdukni një popull, atëherë filloni ta gjymtoni kujtesën e tij historike, pastaj shtrembëroni dhe degradoni kulturën e tij, dhe bëjeni atë që ta adoptojë një kulturë, që nuk është kultura e tij, kurse më pas falsifikoni dhe shpikni një histori tjetër, që nuk është historia e ... Shfaq »