Të Fundit

Aktivitete

Donacione librash gjatë muajit Mars nga Instituti IDEA

2018-03-21 10.56.03

Instituti IDEA për të tretin vit me radhë, dëshmoi se është në shërbim të kultures së leximit dhe dijës, ku njëri ndër projektet e këtij instituti është edhe shpërndarja e librit sidomos gjatë festës së mësuesit, ku gjatë këtyre viteve ju ofroj literaturë falas institucineve arsimore në vend, Institucioneve publike si dhe njerëzve të profileve të ndryshëm e më gjërë. ... Shfaq »

Instituti IDEA uron të gjithë mësuesit me rastin e 7 marsit, ditës së mësuesit.

1958144_287059994783572_1137802633_n

Instituti IDEA shpreh respekt të gjithë atyre mësuesve të cilët, përkundër vështirësive, pengesave dhe ndalesave, po gjejnë mënyra, që nxënësve në shkolla t‘ju mësojnë historinë e të parëve tanë. Në këtë ditë ne ju nderojmë ju për punën e kontributin tuaj të madh që keni dhënë, jepni e do të jepni për mësimin e gjuhës sonë të pastër shqipe të ... Shfaq »

Konferenca: “Ta ruajmë harmoninë ndërfetare” Zëri Amerikës, 10.12.2017

1111

Në Ulqin, këto ditë u mbajt konferenca me temën “Ta ruajmë harmoninë fetare”, ku morën pjesë përfaqësues të komuniteteve fetare nga vendi dhe rajoni. Në konferencë u vlerësua harmonia ndërfetare tek shqiptarët në Mal të Zi, ku u cilësua si një model i veçantë në rajon. Ligjëruesit vunë në dukje se ky model i tolerancës është treguesi më i mirë ... Shfaq »

Instituti IDEA: TË RUHET HARMONIA NDËRFETARE NË ULQIN

2017-12-02 20.10.51

Me datën 02.12.2017, ditën e Shtunë, në Qendren për kulturë, Instituti IDEA realizoi konferencën me titull: “Ta ruajmë harmoninë ndërfetare”. Të ftuarit në panel ishin: Kryeimami i Ulqinit, Ali ef. Bardhi, Kryeimami i dikurshëm Rexhep ef. Lika, Prototorej i kishës ortodokse Sinisha Smiliq, Famullitari i kishës katolike dom Simon Filipaj si dhe Profesori i studimeve islame në Prishtin, prof.dr. Xhabir ... Shfaq »

Instituti IDEA, Të shtunën: TUBIMI PËR HARMONINË NDËRFETARE NË ULQIN

FTESA PER TRYEZE 1

Këtë të shtunë, me 2 dhjetor, në Galerinë e Qendrës për kulturë, me fillim në ora 19:30, do të mbahet tubimi “Të ruajmë harmoninë ndërfetare”. Në këtë tubim do të flasë prof. dr. Xhabir Hamiti nga Prishtina dhe përfaqësuesit e konfesionit islam, katolik dhe ortodoks në Ulqin. Këtë ngjarje e organizon Instituti “Idea” në bashkëpunim me Komunën e Ulqinit. Ju ... Shfaq »

Instituti IDEA: Telegramurimi për Kurban Bajram

6314759875_175868b065_z

Telegram urimi Të nderuar besimtarë të besimit islam Nesër është dita e parë e festës së Kurban – Bajramit, ndaj na lejoni që në emër të bordit drejtues të Institutit IDEA të gjithë besimtarëve të besimit Islam t’ju urojmë festën e Kurban – Bajramit, me dëshirat më të mira për shëndetin dhe lumturin tuaj dhe familjeve tuaja. Kurban Bajrami, është ... Shfaq »

Instituti IDEA: Donacion librash për shkollën fillore “Marshall Tito” në Ulqin

2015-03-07 20.43.52

Pas vizitës që bëri Instituti IDEA në shkollën fillore “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Ostros me datë 04 mars 2015 ku dorëzuam 225 libra për mësuesit dhe bibliotekën e asaj shkolle, vizita e radhës ishte shkolla fillore “Marshall Tito” në Ulqin. Ditën e Hëne me datë 09 mars 2015, Instituti për Drejtësi, Edukim dhe Arsim – IDEA për nder të festës ... Shfaq »

7 Marsi – Instituti IDEA vizitë shkollës fillore “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Ostros

2015-03-03 19.43.17

Instituti për Drejtësi, Edukim dhe Arsim – IDEA nga Ulqini, ditën e mërkurë me 04.03.2015 për nder të festës 7 marsit ditës së mësuesit, vizitoi shkollën fillore “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Ostros, Krajë. Ky është viti i dytë radhazi që Instituti IDEA për nder të kësaj feste dhuron libra nëpër shkollat fillore në komunën e Ulqinit. Këtë vit bordi drejtues ... Shfaq »