Të Fundit

Opinione

Nuk jetohet nga fama e luftës dhe fitores

ipanews_dd56fc9b-11b9-4c5e-a7ca-7d2f823c8146_1

Në ditën e sotme, (më 5 prill) të vitit 1955, Winston Churchilli ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit britanik. Pa ndonjë lidhje me dorëheqjen e tij, Churchilli në kujtimet e tij e ka shkruar një tregim interesant për një ngjarje nga jeta e tij. Në fakt, Churchilli në kujtimet e tij shkruan: “Një taksist një ditë më voziti deri ... Shfaq »

Kisha frikë nga babai im!

poor, sad little child girl sitting against the concrete wall

(Tregim i vërtetë i një nxënësi fillorist boshnjak, të cilin e shkroi në ushtrimin me shkrim në orën e gjuhës boshnjake) Pothuajse çdo natë qëndroja zgjuar në shtratin tim duke pritur që babai të kthehet nga puna. Në fakt, ai duhej të kthehej nga puna shumë më herët, por pas punës, ai shkon në kafene dhe qëndron me shokët e ... Shfaq »

Njohja, një nga obligimet e ftesës që na mungon.

121212

Mr. Mahmud Sakr Një herë në telefonin tim më erdhi një nga këto mesazhet e shpejta që shpërndahen ashtu si zjarri në erë, një nga ato mesazhet që ia përcjellim njëri-tjetrit shpejt e shpejt dhe që kishte një titutull të habitshëm. Autori e kishte titulluar “ Përgjigje imponuese e një muslimani ndaj një hindusi” Një hindu e kishte pyetur një musliman. ... Shfaq »

A po u vjen fundi vlerave njerëzore?

7482440

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Perëndimi, që nuk po mund të fitojë mjaftueshëm nga proceset e globalizimit, a po heq dorë nga globalizimi? A po kthehet përsëri në epokën e shtet-kombeve? Njeriu që jeton vetëm si pasojë e shpërbërjes së familjes me modernizmin dhe erozionin e vlerave, a shpërbëhet edhe më shumë? A do të sjellin punimet e inteligjencës artificiale fundin ... Shfaq »

Lexoni letrën prekëse dhe jetësore, të cilën gjyshi ua shkroi nipave dhe mbesave

djed-unuk-620x330-770x470

Po ju sjellim tregimin nga portali ‘virealno.com’. Shkrimtari nga Nju Jorku, James K. ‎Flanagan, pak para vdekjes së tij e shkroi një letër prekëse mbi vlerat më të mëdha të jetës. ‎ Flanagan vdiq para 4 vjetëve, jo shumë kohë pas përpilimit të letrës, kurse publikut, jo ‎shumë moti, ia prezantoi vajza e tij Rachel. Përveç familjes dhe nipave e ... Shfaq »

Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

ballkani

Ndryshimet e kufijve dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në Sarajevë. Ata flasin edhe për krahasimet mes Kosovës dhe Republikës Srpska. Autoritetet serbe kanë reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, i cili tha se “kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë është hequr sipas parimit të Shengenit”. Ministri ... Shfaq »

Vallë rënia e Evropës?

5bfbf37b49d37

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Në Francë dhe në disa vende evropiane kanë shpërthyer prej disa javësh protesta intensive të “Jelekëve të Verdhë”, të shoqëruara me plaçkitje dhe zjarrvënie. Sipas autoriteteve zyrtare, vetëm gjatë fundjavës së kaluar në Francë u plagosën qindra protestues dhe u arrestuan mijëra të tjerë në demonstratat, të cilat lanë gjithashtu disa të vdekur. Çfarë po ndodh ... Shfaq »

Skllavëria moderne

Mekat-696x373

Edhe pse skllavëria është e ndaluar në të gjithë botën, “skllavëria moderne” me formatin e saj të ri vazhdon të jetë një nga problemet më të rëndësishme të njerëzimit. Në botë ka më shumë se 40 milionë skllevër modernë, ku shumica janë gra dhe vajza. Pavarësisht se skllavëria është e ndaluar pothuajse në çdo vend sot, “skllavëria moderne” ende nuk ... Shfaq »

Ca të dhëna të fshehura nga ngritja e Flamurit: prania e klerit musliman që nuk u tha kurrë.

kartolina-e-pavaresise-1912

Rëndom historia e këtij vendi është fshehur pas trukesh e marifetesh për ta devijuar vëmendjen e publikut pikërisht në ato vende ku historiografia zyrtare e regjimit monist i konsideronte si laike nisur nga këndvështrimi ateist, i cili ishte edhe qëndrimi zyrtar i Partisë Komuniste. Ky qëndrim zyrtarizoi godinën e Lidhjes së Prizrenit si vendin ku u realizua një nga Kuvendet ... Shfaq »

Puna e zellshme dhe zgjimi i hershëm, burim i suksesit

2018-01-13 12.40.29

Si mendoni, të parët tanë si e kanë arritur atë civilizim të mahnitshëm? E kanë bërë këtë me një jetë të lehtë dhe pa punë apo e kanë arritur me një vizion të qartë dhe sakrifikim në rrugën e Zotit? Ja një shembull nga koha jonë. E kam njohur një musliman të vendeve tona, i cili është milioner në Gjermani. ... Shfaq »