Të Fundit

Arkivat e Autërve: Senad Maku

Po korrim ate qe kemi mbjellur

gjethja-e-fundit-696x435

Sikur te mos mjaftonim vrasjet ne mes te njerezve, krimi dhe kriminaliteti i bandave, sikur te mos mjaftonte krimi ne familje me femije qe bejne copash prinderit e tyre, sikur te mos mjaftonte perdhunimi i dhjetra grave dhe vajzave edhe brenda ambienteve te shkollave, sikur te mos mjaftonte dhuna qe nga familja e deri ne parlament, nje ngjarje e kobshme ... Shfaq »

Më trego kë e ndjek në rrjetet sociale, të tregoj kush je

social-media-696x589

Ekziston një shprehje e vjetër: “Më trego me kë rri, të tregoj kush je”. Sot mund të themi: “Më trego kë e ndjek në rrjetet sociale, të tregoj kush je”. Një numër i madh i atyre që ndjeken në media sociale, e që konsiderohen si të “famshëm“, janë matrapazë që më shumë kërkojnë para dhe famë, së sa që janë ... Shfaq »

Sekreti i bashkëshortësisë së lumtur!

files.php

Dikur moti jetonte një plak i urtë. Ishte në moshë, por i ri në pamje, i hollë dhe i shëndetshëm. Të gjithë ata që e njihnin ia kërkonin sekretin dhe eliksirin e rinisë, e ai, të gjithëve u përgjigjej vetëm me buzëqeshje. Por kur këto pyetje u shpeshtuan dhe kur njerëzit filluan t’i vinin në derë, gjyshi ynë i mirë ... Shfaq »

Cilat janë nevojat e përgjithshme të të gjithë njerëzve?

cilat-696x453

A nuk janë ngrënia, pirja, martesa dhe siguria?! Pyetje: Përderisa janë të tilla dhe konsensuale mes njerëzve.. pse të mos arrihen? Përgjigje: Janë dy gjëra qe pengojnë realizimin: 1- Sepse shumica e njerëzve i ndjejnë këto nevojat për veten e tyre, por jo edhe për gjithë të tjerët. 2- Sepse disa njerëz shohin se kanë nevoja shtesë, siç është të ... Shfaq »

KUSH NUK I RESPEKTON PRINDËRIT, NUK DO TË KETË FAT DHE SUKSES NË JETË!

nena-dhe-femija.

Feja Islame rëndësi të madhe i kushton marrëdhënieve mes fëmijëve dhe prindërve, dhe i këshillon fëmijët që të kenë kujdes dhe t’i respektojnë prindërit e tyre. Munir Gavrankapetanović respektin e prindërve e konsideronte themel të shoqërisë Islame. Pa respekt ndaj prindërve, nuk mund të shpresojmë në sukses, fat dhe përparim as si individ dhe as si shoqëri. Për fat të ... Shfaq »

SI TË LARGOHEN FËMIJËT NGA PAJISJET ELEKTRONIKE

IMG_20211103_123030

Liridona Bushati – Kaçaniq, një nënë e re me profesion psikologe klinike, ka startuar me biznesin e sajë të vogël, i cili fatmirësisht po rritet dita-ditës. Ajo krijon të ashtuquajturat “Kids SmartBox”, apo për ta kuptuar më lehtë “kuti të mençura për fëmijë”. Liridona për Ul-info u shpreh që Kids SmartBox është e përbërë nga materiale didaktike të vlefshme dhe praktike për fëmijë. Sipas ... Shfaq »

Mendimi i keq është një sëmundje që vret gjithçka të bukur!

IMG-20211023-WA0000-696x637

Çfarë mësuam nga jeta? Mësuam se njerëzit kanë qëllime të ndryshme! Mësuam se ndonjëherë duhet të ikim për të parë kush na kërkon! Mësuam se kush është përpara do të  goditet nga mbrapa! Mësuam se keqkuptimet dhe paragjykimet ngjallin dyshimet! Mësuam të jemi durimtar dhe të mos ngutemi për të gjykuar të tjerët! Mësuam se thashethemet e fryra nga egoja ... Shfaq »

Gjethja që nuk bie

gjethja-e-fundit-696x435

Ajo e pyeti të motrën:”Sa gjethe kanë mbetur në pemë?” E motra, me lot në sy iu përgjigj:”Përse pyet e dashur?” Vogëlushja e sëmurë i tha:”Sepse e di që jeta ime do të përfundojë kur të bjerë gjethja e fundit nga pema në bahçe.” Motra e madhe iu përgjigj duke buzëqeshur:”Atëherë do ta shijojmë jetën dhe do të bëjmë ç’të ... Shfaq »

Baballarë vajzash: ky mesazh është për ju!

under-const-2

Baballarë vajzash! Kur ishte hera e fundit që shkuat ta “shoqëroni” vajzën në dhomën e saj? Apo kur jeni ulur në tryezë pranë saj ose në shtrat apo dysheme me të dhe t’i lexoni asaj një libër, ta ndihmoni me detyrat e shtëpisë ose të kontrolloni se si po luan, qoftë dhe nëse është duke luajtur me kukulla? Është për ... Shfaq »

Instituti IDEA: Urim me rastin e vitit të ri shkollor 2021/2022

klasa-nxenes

Të nderuar dhe të respektuar mësues, prindër, nxënës, e dashamirë të arsimit! Kemi kënaqësinë e veçantë  që me rastin e  vitit të ri  shkollor 2021-2022 të ju përcjellim urimet  më të përzemërta  për këtë ditë të madhe. Në mënyrë të veçantë, uroj vogëlushët dhe vogëlushet që për herë të parë, hyjnë në udhën e bukur e të pafund të diturisë; ata që ... Shfaq »